Víte, jak nejlépe vyfotit auto do inzerátu?

Podzimní prodejní sezona patří spolu s tou jarní k nejsilnějším – počty aut nabízených bazarům k prodeji výrazně rostou. Aby výkupčího v bazaru nabídka zaujala, je dobré auto vyfotit tak, aby co nejlépe vynikly jeho přednosti. Profesionální fotografové, kteří denně fotí stovky aut do nabídky největšího tuzemského autocentra AAA Auto, radí, co udělat pro to, aby fotografie vašeho vozu byly co nejlepší.

Peugeot 208 aut oranzova-02

Jak se na fotografování připravit

– Klidně použijte mobilní telefon, není třeba používat fotoaparát. Nezapomeňte hadříkem důkladně očistit čočku mobilu.

– Foťte zásadně umyté a poté osušené auto – mokré „fleky“ po mytí nevypadají dobře a lesknou se, pod autem jsou loužičky vody.

– Vždy vyčistěte interiér, alespoň vysavačem na benzince. Palubní desku otřete hadrem od prachu.

– Vyberte vhodnou lokalitu vzhledem k typu vozu – nehodí se například fotit sporťák v lese, offroad na sídlišti a podobně.

– Zamyslete se nad směrem, odkud svítí slunce; barva auta nejlépe vynikne, pokud po něm necháte světlo „sklouznout“. Pokud by byl zdroj světla proti fotografovi, barva a detaily by zanikly – nefoťte tedy raději v protisvětle (byť zkušený fotograf takto může vyrobit zajímavý snímek). Ideální je fotit pod mrakem, kdy je světlo rozptýlené. Pozor na západ slunce – světlo je sice měkké, ale focení mohou komplikovat dlouhé stíny, případně kombinace teplého světla a odraz modrého nebe na autě.

Peugeot 208 aut oranzova-03

Jak fotit exteriér

– Auto vždy foťte na šířku. Fotky snímané mobilem na výšku jsou jinak zbytečně malé; ty si nechejte na Instagram.

– Nevyužívejte širokoúhlý režim fotoaparátu – široký objektiv totiž deformuje obraz. Navíc je to většinou zbytečné, i základní nastavení mobilních foťáků je dostatečně širokoúhlé.

– Základní zásada: vždy vyfoťte celé auto, ne výškovou či šířkovou půlku; takových příšerných „polofotek“ je plná inzerce. Auto umístěte doprostřed snímku, není třeba vytvářet umělecký dojem.

– Vždy foťte z úrovně světel či z podhledu, nikdy z úrovně ramen fotografa. Výjimku můžete udělat u nízkých sporťáků, kde to někdy vypadá dobře.

– Nafoťte auto ze všech čtyř rohů. Můžete experimentovat s úhly – zabrat více bok nebo naopak předek a zadek auta, pokud budete správně kombinovat, získáte dvě fotky s převahou boční části a dvě fotky s převahou přední a zadní části auta.

– Další fotky by měly obsahovat detaily přední a zadní části vozu, případná poškození a motorový prostor.

– Kola buď natočte k fotografovi, nebo je nechejte rovně; nikdy nefoťte pneumatiku.

– Snažte se, aby za autem bylo jednotné pozadí (zeď, obzor) a aby ze střechy „netrčely“ například značky nebo sloupy.

IMG_3921

Jak fotit interiér

– Také uvnitř foťte vždy na šířku. I zde je lepší vyhnout se širokoúhlému režimu, který deformuje obraz a je citlivější na množství světla.

– Vyfoťte celek interiéru z pravé zadní sedačky – sklopte přední opěradla co nejvíc dozadu, aby byly vidět sedáky. Nezabírejte zbytečně hodně výhledu z čelního okna (automatické vyvažování kontrastu by vám zbytek fotky zbytečně ztmavilo), zaberte více právě sedáky a středový tunel.

– Vyfoťte celou řidičovu sedačku, nejlépe skrz otevřené řidičovy dveře s otevřeným oknem; případně i další sedačky podobným stylem.

– Nezapomeňte na nadstandardní výbavu (ventilované sedačky, adaptivní tempomat, prémiový audiosystém, panoramatickou střechu apod.). A také na fotku zavazadlového prostoru.Facebook

Nejčtenější

Nahoru