Elektrický Volkswagen ID.R je rychlejší než Formule 1

Volkswagen ID.R stanovil na Festivalu rychlosti v Goodwoodu nový absolutní rekord, a znovu se tak zapsal do historie motoristického sportu. Romain Dumas projel v jižní Anglii trať o délce 1,86 kilometru za 39,90 sekundy. Závodní elektromobil o výkonu 500 kW (680 k) vylepšil 20 let nepřekonaný rekord o 1,7 sekundy. Dumas navíc zvítězil v nedělní jízdě „Sunday Shootout“. Držitelem dosavadního rekordu v renomovaném závodě do vrchu byl od roku 1999 Nick Heidfeld s monopostem McLaren-Mercedes MP4/13, poháněným spalovacím motorem o výkonu 574 kW (780 k).

Faster than Formula 1: New record for the Volkswagen ID.R in Goo

„Jsem velmi hrdý, že se mi s ID.R podařilo stanovit absolutní rekord v Goodwoodu. Krátký závod do vrchu je zcela výjimečnou výzvou. Protože je trať tak krátká, nesměl jsem se dopustit ani té nejmenší jezdecké chyby a také nastavení ID.R muselo být dokonalé až do nejmenších detailů. Bylo to mimořádně náročné, protože jsme předtím na trati nemohli testovat,“ řekl Romain Dumas, který již v roce 2018 dosáhl na stejném místě celkového vítězství s rekordním časem v kategorii elektromobilů.

Volkswagen Motorsport cíleně upravil konstrukci závodního vozu ID.R pro „Festival rychlosti v Goodwoodu“. V porovnání s rekordy na Pikes Peaku a Nürburgringu se nejnovější evoluční verze elektricky poháněného závodního vozu vyznačuje mimo jiné nižší hmotností. „V porovnání s Nürburgringem jsme použili menší sadu akumulátorů a optimalizovali výkonovou charakteristiku. Díky tomu má nová sprinterská verze ID.R hmotnost včetně řidiče méně než 1000 kilogramů,“ vysvětlil François-Xavier Demaison, technický ředitel oddělení Volkswagen Motorsport. ID.R kromě toho absolvoval rekordní jízdu bez systému DRS (Drag Reduction System – systém pro snižování aerodynamického odporu vzduchu), který byl vyvinut pro rychlé úseky Nürburgringu, protože nebyl vzhledem k charakteristice trati v Goodwoodu zapotřebí.

Faster than Formula 1: New record for the Volkswagen ID.R in Goo

Víkendový „Festival rychlosti v Goodwoodu“ přilákal 180 tisíc návštěvníků. Volkswagen jim kromě strhujících výkonů na závodní trati poskytl také napínavý pohled do budoucnosti elektromobility. Značka poprvé veřejně prezentovala ID.3, první model nové rodiny ID., který bude uveden na trh v roce 2020. Volkswagen kromě toho prezentoval studie ID. BUZZ a ID. VIZZION, které ukazují možnou podobu dalších připravovaných variant modelové řady vozidel s výhradně elektrickým pohonem.Facebook

Nejčtenější

Nahoru