Mercedes – Benz přichází s konceptem EQT pro rodiny a sportovce

Mercedes-Benz Vans skrze koncept EQT přichází s představou o prvním prémiovém voze v segmentu malých MPV pro rodiny a nefiremní zákazníky se zálibou ve volnočasových aktivitách, a tou je třída T a její plně elektrická varianta. Předprodukční koncept přináší dostatečný a všestranný prostor až pro sedm cestujících. Převádí recept na úspěch třídy V do kompaktnějšího formátu. 

Premiere des Concept EQT – Vorbote einer neuen Hochwertigkeit im Small-Van-SegmentPremiere of the Concept EQT – forerunner of a new premium quality in the small van segment

Design se vyznačuje vyváženými proporcemi a přitažlivým povrchovým designem. Masivní boční linie a nápadné blatníky podtrhují sílu a emotivní atraktivitu vozu. Charakteristický předek s LED světlomety vytváří příjemné světlo a září i skrze třícípé hvězdy. Hvězdy různých velikostí vytváří 3D efekt a jsou přítomné v celém designu vozidla, od 21 palcových kol z lehkých slitin s vysoce lesklým povrchem až po panoramatickou střechu a elektrický longboard v kufru. Designový světelný pás spojuje přední LED i zadní LED světlomety. To v kombinaci s lakem vozidla v černé barvě s vysokým leskem vytváří fascinující kontrast, jehož výsledkem je mimořádně vysoká estetika.

Interiér konceptu  je charakteristický kontrastem černé a bílé. Sedadla jsou potažená bílou kůží nappa, perforovaná kůže ve středu sedadel je recyklovaná. Poutavý je zejména přístrojový panel. Horní část ve tvaru křídla připomíná oblázkové pobřeží dynamicky zapadající do přístrojové desky. Praktický polouzavřený úložný prostor je umístěn nad přístrojovou deskou pro snadný přístup k věcem, které chcete mít stále při ruce.

Premiere des Concept EQT – Vorbote einer neuen Hochwertigkeit im Small-Van-SegmentPremiere of the Concept EQT – forerunner of a new premium quality in the small van segment

S infotainmentem MBUX (Mercedes-Benz User Experience) přináší Mercedes-Benz inovativní koncept ovládání a displeje do segmentu malých MPV. Systém lze pohodlně ovládat pomocí centrálního displeje s dotykovou funkcí, dotykových tlačítek na volantu či hlasového asistenta „Můj Mercedesi“. Například MBUX může pomocí prediktivních funkcí předvídat, co by chtěl řidič udělat. Například pokud pravidelně v pátek na cestě domů telefonuje určité osobě, system sám v daný den navrhne na displeji její telefonní číslo. Mezi další zajímavosti od MBUX ve spojení s Mercedes Me Connect patří živé dopravní informace a bezdrátové aktualizace.

Na displeji médií informačního a zábavního systému s vysokým rozlišením slouží dlaždice EQ v hlavní nabídce jako centrální bod přístupu ke konkrétním zobrazením a nastavením. Patří sem údaje o průběhu nabíjení, době odjezdu, toku energie a spotřeby. Mediální displej lze také použít k ovládání navigace a jízdních režimů. Ve spojení s Mercedes Me Connect jsou nabízeny také specifické navigační služby a funkce pro EV, jako je zobrazení dobíjecích stanic, dojezd a optimalizované plánování trasy s ohledem na úroveň nabití, počasí nebo dopravní situaci.

Premiere des Concept EQT – Vorbote einer neuen Hochwertigkeit im Small-Van-SegmentPremiere of the Concept EQT – forerunner of a new premium quality in the small van segment

Koncept EQT (délka / šířka / výška: 4 945/1 863/1 826 milimetrů) má na obou stranách posuvné dveře s obzvláště velkým nástupním otvorem, takže jsou bez problémů dosažitelná všechna plnohodnotná sedadla ve třetí řadě. Do druhé řady se pohodlně vejdou vedle sebe tři dětské sedačky. Pokud je potřeba více prostoru, lze sedačky ve třetí řadě zcela sklopit nebo vyjmout a ponechat dostatek místa pro kočárek, přepravní box pro psy a další vybavení pro volný čas.

Koncepční vůz dokresluje prostornost a vysoký stupeň variability pro rodiny a outdoorové nadšence se spoustou zavazadel nebo sportovního vybavení poměrně překvapivou vychytávkou – elektrickým longboardem zakomponovaným do zavazadlového prostoru. Ten je uschovaný v hliníkovém obalu ve dvojitém dně pod plexisklem v jedné rovině s podlahou kufru. Elektrický longboard je také vyroben z hliníku s motivem třícípé hvězdy, který mu dodává velice stylový vzhled.

Nová Třída T, která bude uvedena na trh v roce 2022, doplňuje portfolio v segmentu malých MPV a dodávek společně s komerčně orientovaným Citanem, který letos oslaví svoji premiéru i v elektrické variantě. Plně elektrická verze pro nefiremní zákazníky bude následovat později.Facebook

Nejčtenější

Nahoru