Seat slaví 70 let od založení

Společnost, která postavila Španělsko na kola a demokratizovala mobilitu, byla založena 9. května 1950. Od tohoto okamžiku až do 70. výročí zažila společnost hlubokou transformaci a vždy přinášela nová řešení.

70-years-of-history-SEATs-ability-to-reinvent-itself_01_small

Je jedinou společností ve Španělsku, která navrhuje design, konstruuje, vyvíjí, vyrábí a prodává automobily. Je největším průmyslovým investorem do výzkumu a vývoje ve Španělsku, na jehož HDP se podílí 1 %. Společnost vyváží 80 % vyrobených vozidel, je součástí koncernu Volkswagen.

Z Barcelony do světa

Brány výrobního závodu Zona Franca se otevřely v roce 1953. V té době vyráběl pět vozů Seat 1400 denně. Po 40 letech produkce ikonických modelů, které se zapsaly do historie značky a mezi něž patří například Seat 600 nebo Seat 127, se společnost rozhodla vybudovat nový, větší a modernější výrobní závod. V roce 1993 tak došlo k převedení výroby z Barcelony do Martorellu. Tento výrobní závod, vybudovaný počáteční investicí 244,5 miliardy peset (1,47 miliardy eur), byl slavnostně otevřen u příležitosti představení druhé generace modelu Ibiza a nového modelu Cordoba. V Martorellu vznikalo 1500 vozů Ibiza a Cordoba denně.

Společnost má v současnosti tři výrobní centra: Barcelona, El Prat de Llobregat a Martorell. V současnosti se v nich vyrábějí modely Ibiza, Arona a Leon. Kromě toho se vyrábí SUV Ateca v České republice, Tarraco v Německu, rodinné MPV Alhambra v Portugalsku a první 100% elektromobil značky Mii electric na Slovensku. Dodnes bylo vyrobeno celkem více než 19 milionů vozidel.

První automobily byly vyvezeny v roce 1965 do Kolumbie a od té doby se společnost etablovala jako největší španělský průmyslový vývozce, který přispívá téměř 3 % k celkovému vývozu španělské ekonomiky.

70-years-of-history-SEATs-ability-to-reinvent-itself_02_small

Široká produktová řada

Španělský výrobce automobilů představil v uplynulých 70 letech celkem 75 modelů včetně různých verzí a generací. Jedním z nich byl i Seat 1400, první vůz vyrobený v roce 1953. Další legendou je Seat 600, který se brzy po své premiéře v roce 1957 stal symbolem svobody a mobility. V roce 1984 přišel na scénu první model Ibiza a v roce 1999 byl uveden prodejně neméně úspěšný Leon. Významný okamžik nastal také v roce 2016 vstupem do segmentu SUV. Po modelu Ateca následovala další SUV, Arona a Tarraco. V roce 2019 bylo oznámeno uvedení prvního elektromobilu značky Mii electric.

CUPRA

Tyto modely byly od uvedení modelu Ibiza CUPRA na trh v roce 1996 vždy ztělesněním sportovního charakteru značky. V roce 2018 společnost vytvořila značku CUPRA jako jedinečný projekt, který zpřístupní nové trhy a osloví nové skupiny zákazníků, hledající ještě výjimečnější produkty. Výrobce unikátních vozů představil po uvedení modelu CUPRA Ateca a nové rodiny modelů CUPRA Leon nevšední automobil CUPRA Formentor, první model navržený speciálně pro nejsportovnější značku společnosti a vyráběný v Martorellu. Značka CUPRA kromě toho nedávno slavnostně otevřela své sídlo CUPRA Garage.

 

 

 

 Facebook

Nejčtenější

Nahoru