Novinka Škoda 130 RS se hodí pod vánoční stromeček

Český výrobce autíček Abrex vyjíždí s novinkou, závodním speciálem Škoda 130 RS. Toto legendární kupé v národních barvách jistě všem pamětníkům připomene triumf z Rallye Monte Carlo v roce 1977.

škoda 130 rs model

Ve své třídě do 1300 cm3 obsadili Václav Blahna s Lubislavem Hlávkou první místo, druhý československý vůz, s posádkou Milan Zapadlo a Jiří Motal, dojel na druhé pozici. V absolutní klasifikaci obsadily Škody 130 RS v konkurenci podstatně větších a silnějších speciálů vynikající 12., respektive 15. příčku.

Tyto vynikající úspěchy Škodě málem unikly. Nesplnila totiž pravidla FIA, která požadují, aby se vyrobilo alespoň 1000 kusů pro homologační účely. Speciálů 130 RS přitom mezi lety 1975 a 1983 vzniklo nejspíš jen 38 kusů. Škoda dostala homologaci na základě dojmu, který při projížďce udělala na bývalého závodníka Paula Frereho. Frere byl však z auta tak nadšený, že mu homologaci méně prestižní skupiny A2 schválil.

Vítězství v Rallye Monte Carlo, které se řadí mezi největší ozdoby závodní kariéry „eReSa“, připomíná i model firmy Abrex. Ta auto představuje společně s dvěma dalšími 130 RS k výročí 20 let od založení firmy.Facebook

Nejčtenější

Nahoru