Která auta v Česku táhnou? Odborníci zveřejnili top 10 ojetin

Ačkoliv má za sebou trh s ojetinami v poslední době turbulentní období, stále roste. Inflace a rostoucí úrokové sazby na něj totiž přivedly více zájemců. Jaké konkrétní ojeté vozy jsou pro zákazníky nejzajímavější se liší napříč konkrétními zeměmi.⁠⁠⁠⁠ V jedné zemi může být konkrétní model velmi žádaný, zatímco v další o něj nikdo ani nezavadí. Společnost carVertical, která se zabývá zpracováním automobilových dat, tak prozkoumala aktuální přehledy historie automobilů z 15 zemí včetně České republiky a zjistila, jaká auta u českých zákazníků vedla v minulém roce.

Ilustrační foto

Nejvyhledávanější je Škoda Octavia

Čím více zákazníci daný model na platformě carVertical prověřují, tím větší je po daném voze poptávka. Právě díky tomu mohla společnost určit pořadí těch nejžádanějších. Nejvíce prověřovaným vozem byla v Česku v roce 2023 Škoda Octavia – představovala 13,1 % všech kontrol na platformě. Následovali ji Škoda Superb s 6,7 %, Volkswagen Passat s 5,8 %, Volkswagen Golf s 5,1 % a Audi A4 s 3,1 %.

To, že mají Češi o auta Škoda takový zájem, není díky českým kořenům značky žádné překvapení. V oblibě mají ale také německé vozy, které mají na trhu s ojetými vozy dobrou pověst a pomaleji ztrácí na hodnotě.

Veškeré modely Škoda tvořily v minulém roce celkem 27,5 % všech prověření u nás a staly se tak nejoblíbenější automobilkou v zemi. Na druhém místě se umístily ojetiny Volkswagen (19,5 %) a na třetím Audi (10 %).

Se stoupající oblibou přibývají také skryté vady a podvody

Právě oblíbené modely ale mohou často skrývat mnoho problémů, na které by si zájemci měli dát před nákupem pozor. U mnoha nejčastěji prověřovaných vozů v Česku byly totiž zjištěny jak stočené najeté kilometry, tak jejich poškození v minulosti. Jak často k tomu dochází?

Z celkového počtu Octavií prověřených na carVertical bylo stočení počtu najetých kilometrů odhaleno u 2 % a poškození v minulosti u 49,6 %. Podobně tomu bylo i u modelu Škoda Superb, kdy 2,2 % aut mělo stočené kilometry a 46,7 % záznam o poškození.

Co se týče vozů značky Volkswagen, k manipulaci s tachometrem došlo u 2,3 % z nich a 45,6 % vozů utrpělo menší či větší poškození. Podíl Golfů se stočenými kilometry je ještě vyšší a činí 2,8 %. Poškození mělo 47,9 % z nich. Z pěti nejoblíbenějších vozů v Česku však byly nejvíce stáčené Audi A4, s neuvěřitelnými 4 % ze všech vozidel. Podíl poškození u značky Audi činil 47,1 %.

Průměrné hodnoty škod činily 89 190 Kč u Octavií, 91 100 Kč u Superbů, 74 560 Kč u Passatů, 108 910 Kč u Golfů a u Audi A4 84 680 Kč.

Celkový stav auta však záleží nejvíce na tom, jak se o něj původní majitel staral. I proto by si měli před koupí vozu zákazníci vždy prověřit jeho historii a poradit se s odborníkem.

Evropští zákazníci dávají přednost BMW, Audi a Volkswagenu

Co se týče celosvětových trendů, na carVertical byl nejvíce kontrolovaným modelem Volkswagen Golf s podílem 4,91 %. Mezi další nejoblíbenější vozy ve všech sledovaných zemích patří také vozy BMW řady 3 (4,89 %), Volkswagen Passat (3,75 %), BMW řady 5 (3,68 %) a Audi A4 (3,53 %).

Všechny zmíněné modely mají dobrou pověst díky své spolehlivosti a dobrému poměru výkonu, komfortu a praktičnosti, a jsou tak žádané po celé Evropě. Nejoblíbenějším automobilkou se napříč všemi zeměmi stala BMW s podílem 14,7 %. V těsném závěsu za ní následovali Volkswagen s podílem 14,3 % a Audi s podílem 11,9 %. Vozidla značek Audi a Volkswagen se v první desítce nejoblíbenějších značek umístily ve všech zkoumaných zemích.

Výzkum společnosti carVertical analyzoval skutečné přehledy historie vozidel pořízené uživateli společnosti od ledna 2023 do prosince 2023. Značky automobilů, modely a příslušné statistiky v nich uvedené byly roztříděny podle zemí, převedeny na procenta a následně seřazeny. Díky zpracování a analýze milionů přehledů historie vozů může společnost sledovat trendy, poznatky a prognózy trhu s ojetými vozy.

Zdroj a foto: carVerticalFacebook

Nejčtenější

Nahoru