Lexus UX podle kresleného seriálu pro děti

Je zvykem, že se designéři vozů Lexus často inspirují japonskou kulturou a uměním. Vzhled nového crossoveru UX jde ale ještě dál. Jeho vzhled totiž ovlivnila nejen japonská architektura, ale díky kreslenému robotovi získal paradoxně jemnější tvary. 

lexus_ux250h_101_2 

Koncepční model vozu se vyznačoval nebývale atleticky pojatou karoserií s mnoha záhyby a úzkými, ostře řezanými světlomety. Verze, která právě přichází na trh, je sice stále výrazná, ale lehce umírněná. Toto rozhodnutí ovlivnila Chika Kako, první žena na pozici hlavního inženýra v Lexusu. Podle jejího názoru vůz z prvních projektů vypadal nepřirozeně. Aby ostatním inženýrům vysvětlila, o co jí jde, přirovnala ho k robotu Mazinger Z, jehož příhody znala z dětství, kdy sledovala japonské kreslené seriály. Kolegové hned pochopili, co má na mysli, a vůz finálně získal umírněnější, avšak stále výrazný vzhled.

lexus ux - mazinger-robot-model_0

UX je nejmenší SUV ve škále Lexusu. I přes nepříliš velkou, kompaktní karoserii chtěli projektanti udělat jeho interiér co nejprostornější. Jako zdroj inspirace jim posloužila tradiční japonská architektura. “Japonské domy jsou velmi malé, mají však velká okna, takže hory, stromy a příroda venku vypadají jako obraz, jako pokračování vašeho každodenního prostoru,” říká Chika Kako.

lexus_ux250h_83_2

V interiéru upoutá pozornost charakteristická linka, která začíná na palubní desce a pokračuje dál po karoserii, do zadní části vozu. UX se vyznačuje také dobrou viditelností, a to i přesto, že je pozice za volantem vzhledem k použití nové platformy GA-C se sníženým těžištěm umístěná poměrně nízko.

Nový crossover Lexus se bude vyrábět v Japonsku a v ČR se objeví v prvním čtvrtletí roku 2019.

lexus_ux250h_105_2Facebook

Nejčtenější

Nahoru