Škoda zvítězila na Rally Hokkaido

Čtvrtý podnik sezóny, čtvrté vítězství: Gaurav Gill vyhrál s vozem Fabia R5 i Rally Hokkaido a udělal tak velký krok k dalšímu zisku titulu pro značku ve FIA Asijsko-pacifickém mistrovství v rally (APRC). Po tajfunu byly tratě v Japonsku extrémně bahnité, ale Gill s novým spolujezdcem Stéphanem Prévotem zvládl extrémně obtížné podmínky jako šampion. Druhá posádka Fabian Kreim/Frank Christian dvojité vítězství završila a skončila navíc počtvrté v této sezóně a stupních vítězů v APRC.

Rally Hokkaido 2016 6871
„Na posledním podniku APRC v Číně bylo extrémní horko a pouštní písek, tentokrát v Japonsku zase bahnité tratě s velkými dírami. V obou případech se nám podařilo dosáhnout v klasifikaci APRC vítězství. To dokazuje, že jezdci i náš speciál Fabia R5 jsou schopni zvládnout i ty nejtěžší výzvy,“ bilancoval šéf Motorsportu Michal Hrabánek. „Velká pochvala pro celý tým. Nyní to znamená dále tvrdě pracovat a koncentrovat se i ve zbývajících dvou podnicích sezóny.

Tajfun se záplavovými dešti pokryl některé silnice na ostrově Hokkaido bahnem a štěrkem. Ovšem japonští pořadatelé dokázali skutečný zázrak a všechny tratě byly včas se začátkem rally opět sjízdné. Podmínky pro 19 účastníků klasifikace APRC byly skutečně extrémně komplikované – hluboké kaluže a bahno přeměnily 220 měřených kilometrů na nebezpečně kluzké tratě.

Přesto oba piloti české značky zvládali svůj vůz Fabia R5 perfektně. Na první rychlostní zkoušce v pátek převzal nejprve vedení Fabian Kreim s náskokem 0,1 sekundy na svého týmového kolegu Gaurava Gilla. Ovšem v sobotu se režie ujal 34letý Ind a trvale svůj zvyšoval svůj náskok – ačkoli po jeho boku seděl nový spolujezdec, zkušený Stéphane Prévot (47). Gillův obvyklý spolujezdec Glenn Macneall se zúčastnil rally ve Finsku. Nakonec měla dvojice Gill/Prévost v souboji vozů značky Škoda náskok 1:50,6 min. na druhou posádku Kreim/Christian.

Po čtyřech vítězstvích ve čtyřech podnicích APRC dál posílil své vedení v hodnocení jezdců a je na nejlepší cestě si po vítězství v r. 2013 podruhé zajistit titul v APRC. Pro značku Škoda by to byl pátý titul za sebou v tomto prestižním kontinentálním mistrovství. Rozhodnutí o titulu padne během dvou zbývajících podniků sezóny v Malajsii a v Gillově vlasti – v Indii.

Rally Hokkaido 2016 6869

Na programu Rally Hokkaido bylo 18 rychlostních zkoušek v celkové délce 220 km, 18x byl nejrychlejší vůz Škoda Fabia R5. Vítěz Gaurav Gill zajel nejrychlejší čas na dvanácti zkouškách, jeho týmový kolega Fabian Kreim byl nejrychlejší šestkrát.

FIA Asijsko-pacifické mistrovství v rally (APRC)