Česká dobíjecí infrastruktura je podle Ministerstva dopravy aktuálně velmi dobrá

Ministr Martin Kupka svolal tiskovou konferenci na Ministerstvo dopravy za účasti ředitele českého zastoupení Škody Auto Jiřího Maláčka, pověřence pro čistou mobilitu MD Jana Bezděkovského a ředitele Centra dopravního výzkumu (CDV) Jindřicha Friče. 

IMG_20240328_100922_resized_20240329_094050195

Na 2 600 dobíjecích bodů podpořilo doposud Ministerstvo dopravy v rámci výzev evropských operačních programů. Nynější kapacity tak nejen vystačí pro elektromobily, které se pohybují po našich silnicích, ale zvládly by obsloužit i jejich výrazně vyšší množství. Rezort ale i nadále pokračuje v podpoře rozvoje dobíjecích míst a řídí se přitom mj. i výzvami a strategiemi stanovenými v memorandu, které podepsal se Škoda Auto.

 „Aktuálně máme na území ČR bezmála čtyři a půl tisíce dobíjecí bodů. Podle evropských propočtů by toto množství stanic zvládlo obsloužit skoro 100 tisíc elektromobilů, což výrazně převyšuje jejich skutečný počet na českých silnicích. Jsem rád, že rozsah dobíjecí infrastruktury není překážkou rozvoje elektromobility u nás,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.

Ministerstvo dopravy i tak pokračuje v podpoře rozvoje infrastruktury pro čistou mobilitu a v Operačním programu Doprava III (OPD III). V současné době běží lhůta pro podávání žádostí u výzev na podporu budování běžných dobíjecích stanic ve městech a obcích, rozvoje rychlodobíjecí infrastruktury pro nákladní vozidla i osobní vozidla nebo například rozvoje dobíjecí infrastruktury s bateriovým úložištěm.

Konkrétní projekty odpovídají bodům memoranda o spolupráci v oblasti elektromobility mezi veřejným a privátním sektorem, které v říjnu 2021 podepsalo Ministerstvo dopravy a další státní aktéři se Škoda Auto. Dokument stanovuje hlavní výzvy i strategii postupu v oblastech, jako je pozitivní osvěta čisté mobility, rozvoj dobíjecích lokalit na dálničních odpočívkách, podpora dobíjecích lokalit nebo centrální informační uzel dobíjecí infrastruktury.

„Škoda Auto podporuje elektromobilitu v Česku otevřeně, dlouhodobě a s plnou odpovědností vyplývající z postavení na trhu i ve společnosti. Neobejde se však bez podpory a spolupráce ostatních subjektů. Proto si ceníme příležitostí, které v roce 2021 otevřelo Memorandum zaštítěné MD a MPO jakožto klíčovými institucemi pro rozvoj infrastruktury. Díky efektivní koordinaci státu se nám daří plnit cíle stanovené evropským nařízením AFIR i Národním plánem čisté mobility na rok 2025,“ dodává Jiří Maláček, vedoucí českého zastoupení Škoda Auto.

Přehled veřejných dobíjecích stanic na území České republiky, ale i další infrastruktury pro vozidla s alternativními pohony nabízí web www.cistadoprava.cz, který připravuje Centrum dopravního výzkumu. Jeho součástí je přehled, jak se v jednotlivých letech infrastruktura vyvíjela, ale i mapa jednotlivých stanic. Pravidelně dochází k aktualizaci jednotlivých informací tak, aby zájemci o udržitelnou mobilitu mohli pracovat s těmi nejčerstvějšími dostupnými daty.

Zdroj: Ministerstvo dopravy Foto: Josef Žídek

 

 Facebook

Nejčtenější

Nahoru