Česká kancelář pojistitelů spouští webovou aplikaci Bouračka. Ta přináší moderní a rychlé řešení pro řidiče, kteří se stanou účastníky dopravní nehody. Nový online nástroj je alternativou papírového euroformuláře a řidičům umožní sepsat záznam o nehodě i bez tužky a papíru. Využít ho lze v případě nehod do 200 tisíc korun bez zranění. Celkový potenciál využití webové aplikace tak vychází přibližně na 170 tisíc případů ročně. To je počet škod povinného ručení, které policie již nyní nešetří.
Webová aplikace přináší uživatelům intuitivní rozhraní, které účastníky nehody provede krok za krokem celým procesem zaznamenání nehody. Na webu www.bouracka.cz je v ostrém provozu již nyní. Nový online nástroj nabídne na pár kliknutí například snadnější identifikaci účastníků a vozidel včetně možnosti naskenovat SPZ a doklady, zaznamenání poškození pomocí fotografií přímo z místa události, intuitivní vyznačení situace na interaktivní mapě, včetně GPS polohy a času nehody, možnost připojit svědky nehody, elektronické podepsání záznamu a okamžité odeslání dat do systému ČKP a do příslušných pojišťoven a zároveň možnost exportu záznamu pro účastníky nehody.
„Každý, kdo někdy po nehodě vyplňoval obvyklý euroformulář, dobře ví, jak dlouho to trvá. V dnešní digitální době navíc u sebe většina lidí formulář ani tužku nemá, telefon naopak vždycky. Naším cílem je řidičům nepříjemnou situaci co nejvíce zjednodušit a urychlit a zároveň usnadnit vyřízení pojistné události,“ popisuje Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů, a dodává: „Ročně by mohl nový nástroj potenciálně pomoci u 170 tisíc nehod. Počítáme ale s postupným náběhem využívání webové aplikace.“
Webová aplikace Bouračka je dostupná zdarma. Primárně slouží pro nehody s odhadovanou škodou do 200 tisíc korun bez zranění a bez podezření na trestný čin. Dostupná je online na www.bouracka.cz.
„Dopravní nehoda je psychickou zátěží. Navíc je to nečekaná, často chaotická situace, ve které lidé potřebují jasné a srozumitelné řešení. Nová online webová aplikace Bouračka představuje důležitý krok k tomu, aby řidiči mohli jednoduše, bezpečně a přehledně zaznamenat potřebné údaje přímo na místě nehody – bez nutnosti hledat papírové formuláře,“ uvádí k představení online webové aplikace ministr dopravy Martin Kupka. „Oceňuji, že Česká kancelář pojistitelů přichází s moderním nástrojem, který může lidem zjednodušit život v každodenních situacích a zároveň ulevit státu – v tomto případě Policii ČR.“
Webová aplikace přináší i další benefity. „Očekáváme významný vliv také v předcházení sekundárním dopravním nehodám, které vznikají právě při vyřizování administrativy po nehodě přímo na komunikaci,“ doplňuje Jan Matoušek. To potvrzuje i dopravní policie. „Každé zefektivnění práce na místě dopravní nehody vítáme. Díky webové aplikaci mohou účastníci rychle zaznamenat potřebné údaje, a my se tak můžeme soustředit na vážnější případy. V konečném důsledku tím přispějeme i k vyšší bezpečnosti silničního provozu,“ říká plk. Michal Hodboď z dopravní služby Policie ČR.
Počet nehod, pro které lze Bouračku využít, přitom stoupá – od roku 2021 vzrostl jejich počet o 19 % na 172 000 v roce 2024. Nový nástroj tak má ulehčit vyplňování údajů na místě dopravní nehody a minimalizovat chyby. Díky napojení na příslušné registry, na němž se podílelo i Ministerstvo dopravy, dokáže webová aplikace ze systému automaticky načítat vybrané údaje. Tato funkcionalita výrazně urychluje celý proces, zvyšuje přesnost záznamu a přispívá k celkové uživatelské přívětivosti. Zároveň pomáhá zjednodušit následné nahlášení škody pojišťovně a zpracování celé události.
„Aplikaci jsme vyvinuli tak, aby byla maximálně jednoduchá a srozumitelná. Uživatel je veden krok za krokem, takže i ve stresové situaci přesně ví, co má dělat. Nechybí automatické načítání údajů z registrů, rozpoznání SPZ ani možnost skenování dokladů – to vše výrazně urychluje proces a omezuje chyby. Oproti papírové verzi přináší digitální řešení větší rychlost, přesnost a klid. Je skvělé být u toho, když technologie reálně zlepšuje lidem život,“ popisuje Pavel Riegger, CEO společnosti Trask, která stojí za vývojem aplikace Bouračka.
Zdroj: ČAP Foto: Josef Žídek