Byli jsme na premiéře Rolls-Royce Spectre

V Praze byl tento týden představen odborným novinářům první elektromobil této světoznámé automobilky. Model Spectre ohlašuje začátek plně elektrické éry značky. Oznámení prvního plně elektrického vozu Rolls-Royce v roce 2021 znamenalo významný okamžik v historii luxusní automobilové dopravy. Od té doby model Spectre dokončil velmi náročný testovací program, při němž absolvoval více než 2,5 milionu kilometrů. Během nich konstruktéři strávili za volantem 50 tisíc hodin, aby detailně analyzovali a vyladili jízdní vlastnosti nového vozu.

spectre

Rolls-Royce představuje zcela originální kategorii automobilů: ultra-luxusní elektrické super kupé. Model Spectre kombinuje eleganci a inovace a svým pojetím si zakládá na impozantním, ale přirozeně rafinovaném vzhledu. Nový vůz vytváří mimořádný pocit síly, což naznačuje nejširší mřížka chladiče, jakou kdy Rolls-Royce na přídi nesl. Jednotlivé lamely masky ve tvaru antického Pantheonu jsou nyní hladší a byly navrženy tak, aby pomohly ke snazšímu obtékání vzduchu kolem přídě. Ohromující proporce modelu Spectre a dramatická silueta karoserie typu fastback připomínají nejsugestivnější automobily, ale i plavidla historie. Hladké napojení na prosklení vozu významně přispívá k dosažení vůbec nejnižšího součinitele čelního odporu vzduchu u vozu Rolls-Royce s hodnotou 0,25.

Soška Spirit of Ecstasy prošla aerodynamickou optimalizací, což si vyžádalo 830 hodin modelování jejího tvaru a testování v aerodynamickém tunelu. Dokonalost vnějšího designu pokračuje i v interiéru. Vůz je vybaven technologicky dosud nejpokročilejším prvkem z programu individualizace Bespoke, který čerpá inspiraci z nadčasové mystiky noční oblohy: dveře Starlight Doors obsahují 4 796 jemně osvětlených „hvězd“. Protisměrně otevírané dveře mohou být také vybaveny vnitřními výplněmi Canadel z jednoho kusu dřeva, které jsou umístěné přesně v úhlu 55 stupňů, aby vyvolaly pocit pohybu ve voze.

spectre2

Inženýři značky Rolls-Royce využili další výhody platformy Architecture of Luxury – vlastního celohliníkového prostorového rámu, který je základem modelové nabídky vozů značky Rolls-Royce. Konstrukčně náročné profily z extrudovaného hliníku a zabudování trakčního akumulátoru do struktury vozu, od počátku koncipovaného jako elektrický, přispěly k 30% nárůstu tuhosti celého skeletu. Variabilita architektury rovněž umožnila konstruktérům umístit podlahu do středu nosné konstrukce podvozku. Nad články se podařilo vytvořit prostor pro kabeláž a chladicí soustavu, přičemž trakční akumulátor je umístěn zespodu, což zajišťuje dokonale hladký profil podlahy.

IMG_20230627_131103_resized_20230628_051410218

Spectre je nejvíce digitálně propojeným vozem Rolls-Royce. Konstruktéři využili revoluční systém decentralizované inteligence s přímou výměnu informací mezi více než tisíci funkcemi vozu, což dále umocňuje vyhlášenou kvalitu jízdy vozů značky.

Aby i tento vůz získal charakteristický rys v podobě „jízdy na létajícím koberci“, absolvoval model Spectre náročný testovací program, který trval více než 1 500 hodin. Tvůrci se zaměřili i na pečlivé vyladění regenerativního brzdění pro dosažení patřičné účinnosti i jemného ovládání. Během testování na Azurovém pobřeží byla dokončena evoluce proslulého pérování Planar s digitálním propojením. Celý systém slaďuje všechny komponenty tak, aby v rámci nejnovějšího vývoje softwaru a hardwaru disponovaly přesně definovanými reakcemi na podněty řidiče a stav vozovky. Charakteristický zážitek z jízdy vozem Rolls-Royce je dále umocněn umístěním trakčního akumulátoru, který přispívá nejen k příjemně nízkému posezu, ale tím, jak kabina posádku obklopuje, i k pocitu bezpečí. Soustava článků současně svou hmotností téměř 700 kg přispívá k tlumení hluku.

IMG_20230627_132551_resized_20230628_051443733Facebook

Nejčtenější

Nahoru