Maserati MC20 prochází testy

Prototyp modelu Maserati MC20 – nového supersportovního vozu – vzdá hold siru Stirlingu Mossovi. Tento král automobilových závodů zemřel 12. dubna ve věku 90 let. Design tohoto prototypu vychází z ikonického jednosedadlového vozu Maserati Eldorado, který sám Stirling Moss řídil při svém debutu v Monze v roce 1958 na závodě „Trofeo dei due Mondi“.

01_Maserati Proto MC20

Značka si na připomínku tohoto skvělého britského řidiče vybrala příhodné datum, protože jeho vítězství v závodě Monaco F1 Grand Prix se odehrálo právě 13. května 1956 za volantem vozu Maserati 250F. Moss v závodě vedl od prvního až do posledního ze 100 kol tohoto náročného monackého okruhu. Triumfální den značky Maserati završil francouzský řidič Jean Behra, který se – taktéž ve voze 250F – umístil třetí.

Moss během 66 velkých cen Formule 1 nasbíral 16 vítězství a je jedním z nejúspěšnějších řidičů, který ovšem nikdy nezískal titul mistra světa. Siru Stirlingovi tento titul nejednou unikl doslova o fous – na druhém místě skončil čtyřikrát a na třetím třikrát. Právě proto se mu přezdívalo „král bez koruny“. V sezóně 1956 a v některých závodech sezóny 1957 seděl Moss za volantem Maserati 250F a dokázal ho porazit pouze Juan Manual Fangio. Kromě toho tento Argentinec v roce 1957 Mosse porazil za volantem jiného vozu 250F, což stvrdilo spolehlivost a výjimečnost modenské značky.

04_Maserati_ Eldorado_250F_Proto MC20

Prostřednictvím tohoto prototypu MC20 s „podpisem“ sira Stirlinga Mosse chce značka Maserati vzdát hold jednomu z největších závodníků, který se zapsal do nejvýznamnějších příběhů světového motosportu. Seznam vozů Maserati řízených tímto britským řidičem zahrnuje i Tipo 60 Birdcage, Tipo 61 a 300 S. Značka chce zdůraznit své sportovní poslání a především se po posledním vítězství světového šampionátu v roce 2010 vrátit na vedoucí pozici závodních okruhů s dalším výjimečným vozem.

Představení modelu MC20 je pro modenskou společnost významnou událostí nejen vzhledem k návratu na závodní okruhy, ale také proto, že se bude jednat o první vůz s novým motorem navrženým, vyvinutým a vyrobeným samotnou značkou Maserati.

 

 Facebook

Nejčtenější

Nahoru