V Lexusu budete sedět v hedvábné pavoučí síti

Na autosalonu v Paříži se ve světové premiéře představuje revoluční koncepce sedadel Lexus „Kinetic Seat“. Tato unikátní konstrukce pružné sítě přehodnocuje principy optimálního sezení při cestování automobilem.

lexus-sit-1

Lidská páteř svým pohybem stabilizuje hlavu. Umožňuje otáčení pánve a hrudníku v opačném směru, a stabilizuje tak pohyb hlavy i během chůze nebo běhu.

Ve snaze napodobit tento pohyb u sedadel automobilu se sedák společně s opěradlem pohybují kinetickou silou v důsledku působení váhy pasažéra a vnějších sil. Při sezení konstrukce jednoduše pomáhá stabilizovat pohyby hlavy způsobené pohyby vozidla, což se odráží v neměnnosti zorného pole řidiče. Zatížení cestujících se tímto snižuje a současně je usnadněno řízení a zvyšuje se pohodlí.

Čalounění rámu sedadel se skládá z pružné „pavoučí“ sítě tvořené vlákny, která jsou natažena v radiálním směru od středu opěradla. Síť je dostatečně pružná k tomu, aby se dokonale přizpůsobila tvaru lidského těla, a zároveň dobře rozkládá zatížení s ohledem na pohodlné sezení po delší dobu.

Střed opěradla je ve výši lopatek, což navozuje rotační pohyb hrudníku kolem osy otáčení sedadla. Tímto způsobem napomáhá ke stabilizaci hlavy s vysokou mírou podpory. Sedadla jsou kromě toho štíhlejší a přispívají k nižší hmotnosti celého vozu.

Vlákna „pavoučí“ sítě u opěradel jsou vyrobena z ekologicky šetrného materiálu (syntetického pavoučího hedvábí) namísto látek na ropné bázi. Hlavním komponentem tohoto materiálu je protein, který se vytváří pomocí mikrobiální fermentace, poté se spřádá a zpracovává do podoby nového materiálu, jež se vyznačuje mimořádnou pevností a schopností pohlcovat rázy.

 Facebook

Nejčtenější

Nahoru