Na co si dát pozor při cestě do Chorvatska? Na silnicích, plážích nebo při placení

Pokud se chystáte v následujících týdnech do Chorvatska, dejte si pozor na několik věcí. Doklady a zelenou kartu je nutné mít fyzicky. Alkohol za volantem je povolen do 0,5 promile. Ale pozor, to platí jenom, pokud je vám více než 24 let. Ve většině oblíbených letovisek platí nový zákon o obecním pořádku. Dostat pokutu můžete nejenom za chození v plavkách, ale i za močení či zvracení na veřejnosti či za pobíhání psa bez vodítka.

Chorvatsko_Dubrovnik_Kalkulator

Doklady, které budete potřebovat
„Zatímco při cestách po ČR už můžete doklady nechat klidně doma, při výjezdu do zahraničí si je zase vezměte s sebou.  Na cestu do Chorvatska budete potřebovat platnou občanku a řidičák, zelenou kartu jako doklad o pojištění a také malý technický průkaz. Pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte na jejich cestovní pas, domácím mazlíčkům pak přibalte evropský petpas,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.

Platby, bankomaty, kurzy

Od loňského roku je platební měnou v Chorvatsku euro, takže již nemusíte do směnárny pro kuny. Výběry z bankomatů mohou být však oříškem. Pravidla totiž nejsou jednotná, a zatímco někteří mohou vybírat v klidu zadarmo kdekoli, jiní se musí připravit na drobný poplatek. Banky každopádně radí vybírat ideálně z těch bankomatů, které jsou umístěné přímo na pobočkách bank. Namontovat do nich zařízení pro okopírování karty je prý totiž pro zloděje daleko komplikovanější než v případě bankomatů na veřejných místech. Největším rizikem jsou při výběru z bankomatů takzvané surcharge fees či access fees, tedy poplatky samotných provozovatelů bankomatů. Činit mohou desítky až stovky korun. Banky je navíc nemohou nijak ovlivnit. Tento poplatek však musí klient na bankomatu vždy ještě před samotným výběrem potvrdit, takže se vyplatí pečlivě sledovat údaje uvedené na displeji bankomatu a v případě, že se tam poplatek objeví, zkusit využít bankomat jiného poskytovatele, případně u obchodníků raději platit přímo kartou.

Banky upozorňují také na službu Dynamic Currency Conversion se zkratkou DCC, která se překládá jako dynamická konverze a objevit se může jak na bankomatu, tak i na platebním terminálu pro platbu kartou. Jde přitom o poměrně lákavě vypadající nabídku, platba se totiž automaticky převádí na české koruny. Problém spočívá v tom, že kurz stanovuje provozovatel terminálu nebo bankomatu a bývá téměř vždy vyšší než ten, který by následně použila banka při zaúčtování provedené platby bez DCC. Při placení v zahraničí je proto lepší platit vždy v cizí (místní) měně.

Pozor na obecní vyhlášky

V některých oblíbených letoviscích platí nový zákon o obecním pořádku, podle kterého má policie právo pokutovat sumou 150 EUR každého, kdo požívá na veřejnosti alkohol nebo je mimo pláž jen v plavkách či ve spodním prádle.  Mezi další zákazy patří lezení na památky, spaní na veřejných místech, močení či zvracení na veřejných prostranstvích, pohyb ve fontánách či spaní v parcích. Za venčení psa bez vodítka můžete dostat pokutu 66 EUR.

Na celém území Chorvatska je přísný zákaz nocování ve volné přírodě. To znamená, že s výjimkou ubytování v hotelu, kempu a privátu je jiný způsob nocování zakázán. V moři pozor na mořské ježky, kteří jsou v Jadranu velmi rozšíření, z toho důvodu se v Chorvatsku vyplatí nosit boty do vody.

Za volantem můžete mít do 0,5 promile, ale jenom pokud vám je více než 24 let

Na rozdíl od ČR platí v Chorvatsku tolerance na alkohol za volantem. Samozřejmě jen v omezeném množství. Povolená hodnota je 0,5 promile. Neplatí ale pro všechny, výjimku mají profesionální řidiči, řidiči mladší 24 let a řidiči vozidel nad 3,5 tuny. Je také dobré vědět, že pokud spácháte jakýkoliv dopravní přestupek, tak i navzdory toleranci musíte počítat s pokutou 100 EUR. Za překročení tolerovaného množství alkoholu potom platí přísné postihy.

Cestovní pojištění

Abyste si svou dovolenou užili skutečně naplno a bez starostí, nezapomeňte určitě na cestovní pojištění. S evropskou kartičkou pojištěnce sice máte v členských zemí EU nárok na stejnou péči, jakou mají místní obyvatelé, ne vždy je to ale výhodné či pohodlné. Někdy bude nejblíže soukromý lékař či ambulance, kde si budete muset sice vyšetření zaplatit, ale následně vám jej proplatí vaše pojišťovna.

Chorvatsko: mýtné na dálnicích

Chorvatsko je zemí, kde se vůbec nekupují dálniční známky. Na dálnicích se tu platí mýtné, jehož výše se během letní sezóny, tedy od začátku června do konce září, navyšuje o 10 %. Poplatky se vybírají u mýtných bran a v různé výši platí pro řidiče motorek, osobních aut, karavanů i vozidel nad 3,5 tuny. Systém funguje jednoduše tak, že při nájezdu na dálnici si odeberete lístek a při sjezdu zaplatíte příslušnou částku. U osobních vozů je to přibližně 6 EUR na 100 kilometrů dálnice. Mýtné lze platit hotově nebo kartou.

Dálniční poplatky u tranzitních zemí
Při cestě do Chorvatska projíždíte dalšími státy. Záleží samozřejmě na cílové destinaci, trasy ale prochází často skrz Rakousko, Slovensko, Maďarsko a Slovinsko.

Rakouskou dálniční známku lze koupit na hraničních přechodech, čerpacích stanicích nebo online, je ideální využít oficiální web Asfinag.at. Nově lze letos pořídit jednodenní známku, a to za 8,60 EUR. Desetidenní známka stojí 11,50 EUR, dvouměsíční známka 28,90 EUR. Kromě klasické dálniční známky se tady na vybraných úsecích, zejména v alpských tunelech, platí další poplatky, takzvané úsekové mýto. Zaplatit ho můžete u mýtných bran hotově nebo kartou, případně pak online na stejném webu jako dálniční známku.

I u našich východních sousedů využívají elektronické dálniční známky. Koupit si je můžete online na webu eznamka.sk, na pobočkách pošty, čerpacích stanicích nebo samoobslužných automatech v blízkosti hraničních přechodů. Zajímavostí je, že řidiči motorek tady za dálnice platit nemusí. Všichni ostatní v roce 2024 zaplatí za slovenské dálnice následující sazby: desetidenní známka 12 EUR, třicetidenní známka 17 EUR.

Ve Slovinsku jsou k dispozici elektronické dálniční známky, které lze koupit na vybraných čerpacích stanicích v blízkosti hraničních přechodů, nebo ještě lépe online na webu e-Vinjeta. Začátek platnosti můžete zvolit i v budoucnu, a známku si tak pohodlně koupit s předstihem. Pro rok 2024 platí následující sazby: týdenní známka 16 EUR, měsíční známka pak 32 EUR.

V Maďarsku jsou k dispozici elektronické známky dostupné online na webu nemzetiutdij.hu, případně pak na hraničních přechodech nebo čerpacích stanicích v jejich blízkosti. Pro rok 2024 platí následující ceník: jednodenní známka 5,150 HUF (18,29 EUR), desetidenní známka 6,400 HUF (22,72 EUR) a měsíční známka 10,360 HUF (36,79 EUR).

Pozor na to, pokud máte elektromobil a jste zvyklí mít v ČR dálnice zdarma. To totiž neplatí ani v Rakousku, na Slovensku, v Maďarsku ani ve Slovinsku.

Zdroj a foto: Aspen

 Facebook

Nejčtenější

Nahoru