Blíží se nová éra dopravy díky autonomním vozům i pneumatikám?

Česká vláda schválila Plán autonomní mobility do roku 2025 s cílem připravit dopravní a inovační oblast na změny v inteligentní mobilitě. Záměrem je do konce roku nachystat legislativu pro auta bez řidičů.

Pirelli Cyber Tyres 1

Automobilový průmysl prochází revolučními změnami, které ovlivňují i náš každodenní život. Představte si, že byste mohli cestovat bez starostí o řízení, údržbu nebo bezpečnost. Díky pokročilým technologiím se tato představa stává realitou.  Autonomní taxíky se již dnes projíždějí například po Kalifornii. V Texasu plánují spustit plně autonomní náklaďáky na trase Houston–Dallas. Evropská laboratoř CertiLab vyvinula dálkový zastavovač auta. Vznikl na poptávku policie se záměrem zvýšit kybernetickou bezpečnost v dopravě.

Inovace v automobilovém sektoru se neomezují jen na samotná vozidla, ale rozšiřují se i na pneumatiky. Ty jsou vybaveny chytrými senzory, automatickým monitorováním tlaku a systémem prediktivní údržby. Jde o zásadní krok k plně autonomním vozidlům schopným samostatné péče o sebe. Díky včasné detekci problémů snižují četnost nutných oprav. Automatické úpravy tlaku a teploty zaručují optimální provoz, což šetří čas i náklady. Tyto chytré pneumatiky nejsou žádná novinka. Již v roce 2021 Pirelli představilo svůj inovativní systém Cyber Tyre, díky kterému pneumatiky nejen sledují stav vozovky, ale také komunikují přímo s vozidlem, což přispívá k dosažení maximální bezpečnosti.

Autonomní technologie nejsou pouze futuristickou vizí. Na začátku roku obdržel samořídící robotický vůz – robotaxi Hyundai Ioniqu 5 – zelenou. Složil jízdní zkoušky ve Spojených státech amerických. Pilotní projekty v USA, Japonsku, Číně, Singapuru a Německu ukazují, že tato technologie je připravena pro veřejnou dopravu. Eliminace lidského řidiče, jehož provozní náklady dosahují až 45 %, by vedla k výraznému snížení cen jízdy autonomními taxíky. Optimalizované rozmisťování vozidel a jejich samočinné parkování by navíc minimalizovaly dopravní zácpy a ekologický dopad.

Zdroj a foto: Pirelli

 Facebook

Nejčtenější

Nahoru