Poprvé na dovolenou s autem na CNG?

Chystáte se poprvé na dovolenou do zahraničí s autem na zemní plyn? Pak přinášíme pár tipů, které by se Vám mohli při vaší cestě hodit. Poradíme, kde natankovat na cestě do nejoblíbenějších turistických destinací.

02_CNG_stanice_italie

Každý měsíc se u nás prodá dvěstě až tři sta nových automobilů na stlačený zemní plyn. Jenom za prvních pět měsíců letošního roku jich na našich silnicích přibylo téměř 1300 (1297), což je o 117 aut víc než za stejné období loňského roku. Velmi často se jedná o firemní vozy, které se využívají i k soukromým účelům. Řada řidičů tak vůbec poprvé vyrazí s autem na CNG na dovolenou, což s sebou nese určitá specifika. Pokud tedy chcete naplno využít ekonomický přínos pohonu na CNG, doporučujeme před cestou trochu příprav s ohledem plánování tankování.

V Česku byste se do potíží dostat neměli, CNG totiž natankujete na více než 120 místech a na mapě přibývají další a další plnicí stanice. Mnohem složitější to ale budou mít cestovatelé na Slovensko, které zažívá velkou renesanci zájmu ze strany českých turistů. Na Slovensku totiž natankujete zemní plyn jenom na deseti místech. Dvě plničky jsou v Bratislavě, po jedné v Komárně, Nitře, Bánské Bystrici, Žilině, Košicích, Michalovcích, Novém Městě nad Váhem a ve Zvoleně. U našich nejbližších sousedů se rozvoj zbrzdil kvůli příliš brzkému zavedení vyšší spotřební daně na CNG. U nás se daň zvyšuje postupně.

Ještě horší je situace s tankováním v Chorvatsku, kde jsou jenom dvě plnicí stanice na CNG. Jednu najdete Rijece, druhou v Záhřebu, obě se navíc nacházejí v samotných centrech a mají omezenou otvírací dobu. Slovinsko má jen o jednu stanici víc, zemní plyn natankujete v Mariboru, Lublani a Jesenici.

Cestou do Chorvatska proto určitě natankujte ještě v Rakousku, které má třetí nejhustší síť v Evropě. Plnicí stanice najdete jak na dálnicích, tak i mimo ně. Druhou nejširší sítí plnicích stanic se může pochlubit Německo, které jich má lehce přes 900.

Opravdovou velmocí CNG v Evropě je ale Itálie, kde ho natankujete na téměř tisícovce míst. Jenom si musíte dát pozor, kdy tankujete. O víkendu může mít otevřeno jen jedna z deseti plnicích stanic v okruhu 50 km. Proto je třeba si dopředu zjistit otvírací dobu.

Tyto důležité informace najdete spolu s plánovačem trasy na stránkách evropské asociace provozovatelů aut na zemní plyn NGVA Europe www.NGVA.eu. Užitečným pomocníkem mohou být i mobilní aplikace.

Počet plnicích stanic na CNG v Evropě
1. Itálie 974
2. Německo 910
3. Rakousko 173
4. Švédsko 169
5. Švýcarsko 134
6. Nizozemí 128
7. Česká republika 124
8. Bulharsko 104
9. Francie 40
10. Španělsko 32
11. Belgie 31
12. Polsko 25
13. Finsko 23
14. Spojené království 12

Zdroj: NGVAFacebook

Nejčtenější

Nahoru