Ledoví muži jsou za námi, zimní pneumatiky už na voze nemají co dělat

Po Pankráci, Serváci a Bonifácovi se minulý týden definitivně otevřela cesta k horkému létu. Pro řidiče to znamená, že další jízda na zimních pneumatikách už je nebezpečná. Za tím, že někteří z nich stále nepřezuli na letní nebo celoroční obutí, stojí dva hlavní důvody: Jednak zákon jízdu na zimních pneumatikách v létě nezakazuje, hlavně si však rizik jízdy na zimních pneumatikách v létě značná část veřejnosti bohužel není vůbec vědoma. 

Zimní pneumatiky jsou zkonstruované na chladné období roku. Jejich měkčí směs určená do mrazu a vysoký počet lamel pro lepší trakci na sněhu mají v teplejším počasí za následek větší hlučnost, vyšší počet záběrových hran se zase projevuje negativně na hodnotě spotřeby. „Za každý kilometr, kdy se měkká guma lepí k vozovce, vám účet za vyšší valivý odpor vystaví u čerpací stanice. Rozdíl se liší podle průměrné spotřeby a hmotnosti vozu, ale zpravidla se uvádí v intervalu 0,3 do jednoho litru na 100 kilometrů,“ říká Lukáš Bábíček z e-shopu Pneumatiky.cz. „Zimní pneumatiky se navíc v létě opotřebovávají zhruba o 30 % rychleji než v zimě.

Ale co je ještě horší: zimní pneumatiky se při vyšších teplotách přehřívají, tím se znatelně prodlužuje brzdná dráha a významně klesá bezpečnost jízdy. V rychlosti 80 km/hod jde třeba podle měření společnost Goodyear už při teplotě 15 °C rozdíl 2,2 metru a ve vyšších rychlostech a při vyšší teplotě je to ještě daleko více, což může skutečně představovat rozdíl mezi životem a smrtí.

Podstatně lépe letní pneumatiky také zvládají příval vody během letních bouřek. Jejich široké obvodové drážky vodu účinně odvádějí a zabraňují tak vzniku aquaplaningu, tedy ztrátě ovladatelnosti vozu. Zvláštní kapitolu tvoří letní jízda na zimních pneumatikách u elektromobilů, které jsou kvůli baterii výrazně těžší a rychleji akcelerují, takže dezén zimních pneumatik mizí rychlostí blesku. Důsledkem je také snížení dojezdu v řádu až desítek procent.

Spolehlivá alternativa: kvalitní celoroční pneumatiky

Řidičům, kteří v létě pokračují v jízdě na zimních pneumatikách z pohodlnosti doporučuje Lukáš Bábíček, aby přešli na pneumatiky celoroční. „Ale nejen jim, celoroční pneumatiky už díky obrovskému kvalitativnímu zlepšení v posledních letech doporučujeme jako plnohodnotnou variantu prakticky všem řidičům a pro všechny podmínky jízdy, snad jen s výjimkou náročného horského terénu a sportovních řidičů. Jejich speciální směs se dokáže snadno přizpůsobit extrémním teplotním výkyvům.  V každém případě jsou naprosto ideální pro řidiče s nižším ročním nájezdem zhruba do 15 tisíc kilometrů, kteří ocení finanční a časovou úsporu z důvodu absence sezonního přezouvání a uskladňování pneumatik. I z tohoto důvodu je v západní Evropě používá už skoro každý druhý běžný řidič.“

Zdroj a foto: Temper



Facebook

Nejčtenější

Nahoru