Volkswagen ID4 – První čistě elektrické SUV značky – test

Elektromobilita se skloňuje ve všech pádech, výrobci vozů představují jeden nový model za druhým. Je na čase, abychom se zblízka podívali na elektrický vůz, který se hodí pro rodinu.

VW ID4 (2)

Dostatek vnitřního prostoru, bezpečné cestování, zvýšený podvozek a odolnost při jízdách mimo asfalt. Důvody, které mají svůj velký podíl na oblibě SUV vozů, jež dnes tvoří už víc než čtyřicet procent prodaných automobilů. Volkswagen nyní takové auto představil s čistě elektrickým pohonem.

Moderní design přinesl zúžení přední mřížky, za níž se již nemusí skrývat otvory pro chlazení motoru. Vůz tím trochu ztrácí charakteristický rys Volkswagenů, nicméně typické „W“ v kruhovém rámečku zůstává. Plastové lemy typické pro SUV jsou spíše decentní a je zřejmé, že velkou roli při navrhování tvarů karoserie sehrály aerodynamické parametry, takže součinitel odporu vzduchu je pouze 0,28, to je velmi dobrý výsledek.

VW ID4 (10)

V interiéru je poznat, že designéři bezezbytku využili možnosti dlouhého rozvoru 2,77 metru (i když celková délka vozu 4,58 metru jej řadí do kompaktní kategorie). Vnitřní prostor je velkorysý a bude tu pohodlně cestovat rodina s dětmi. Přestože bylo nutné umístit v konstrukci vozu baterii pro pohon elektrického motoru, je k dispozici i rozměrný zavazadelník – 543 litrů základního objemu je parametr pro rodinu více než dobrý.

Řidič bude chvilku hledat společnou řeč s progresivním konceptem ovládání vozu, kdy jsou důležité informace zobrazeny na kompaktním displeji přímo před jeho očima. Veškeré ovladače má na multifunkčním volantu. Další možností je hlasové ovládání, které dostanete už v základu a systém umí česky, takže mu můžete zadávat pokyny například pro vyhledání cíle a navigování, ale i další příkazy.

VW ID4 (6)

Jak se řídí auto poháněné výhradně elektromotorem? Vlastně dost podobně jako to se spalovacím motorem, jenom nepotřebujete spojku a neřešíte řazení. Nejvyšší výkon elektromotoru je 150 kW a můžete jet rychlostí maximálně 160 km/h. Naladění podvozku je spíš ve sportovním duchu, když si ale připlatíte za adaptivní tlumiče, můžete volit kromě jiných také komfortní režim jízdy.

Nás ale nejvíc zajímá kapacita akumulátorů, spotřeba elektřiny a dojezd nabitého vozu. V článcích je k dispozici kapacita 77 kWh, která by měla umožnit dojezd až 520 kilometrů, nám v testu plně nabitý vůz ukazoval hodnotu 330 kilometrů. Když jsme ovšem v průběhu testu dobíjeli baterie na doporučených 80 %, ukázal se dojezd 325 kilometrů. Velmi totiž záleží na stylu jízdy a ve hře je také rekuperace při brzdění či podíl jízdy setrvačností, kterou systém automaticky volí, jakmile je to možné a výhodné. Baterii můžete nabíjet z veřejné sítě (u nejvýkonnějších 125kW stanic dobijete během půl hodiny), ale také z domácí zásuvky prostřednictvím nástěnné nabíječky. Tabulková spotřeba uvádí v kombinovaném cyklu 16,8 – 17,3 kWh/100 km.

Základní cena vozu je 1 014 900 Kč.Facebook

Nejčtenější

Nahoru