Škoda Octavia G-Tec dostala nový motor

Vůz dostal nový, silnější motor 1,5 TSI o výkonu 96 kW (130 k). Je dispozici pouze v karosářské verzi kombi, ve výbavových stupních Active, Ambition a Style a má s čistým a ekologickým pohonem na zemní plyn dojezd 480 kilometrů.

OCTAVIA-G-TEC-02

K tomu slouží tři nádrže, které společně pojmou 17,7 kilogramů CNG. Nádrž na 11,8 litru benzinu zajistí mobilitu i v regionech bez plnících stanic CNG. Nový motor vozu o objemu 1,5 litru disponuje výkonem 96 kW (130 k), což je o 15 kW (20 k) více než u předchůdce a mimo jiné i díky proměnnému časování sacích ventilů dle takzvaného Millerova cyklu je také velice efektivní. Díky provozu na CNG se emise CO2 oproti provozu na benzin snížily o dalších zhruba 25 procent, při spalování také vzniká výrazně méně oxidu dusíku (NOx) a žádné pevné částice. Tím vůz splňuje aktuální nejpřísnější emisní normu EU6d-TEMP a představuje ekologickou alternativu konvenčním palivům.

Přírodní zemní plyn (CNG) obsahuje více energie než benzin či nafta. Je levnější a hoří tiše a čistě. Ekologická bilance se ještě výrazně zlepší, pokud se místo CNG spaluje bioplyn z odpadních vod nebo zemědělských produktů či syntetický plyn. Dále lze ekologickou bilanci zlepšit, pokud se pro výrobu plynu použije elektrická energie z regenerativních zdrojů. Plyn tak představuje jakýsi most mezi fosilními palivy a elektromobilitou. Vozidlo na plyn se přitom tankuje podobně jednoduše a pohodlně jako modely s benzinovým nebo naftovým motorem.

Tři nádrže na CNG ve voze mají celkovou kapacitu 17,7 kilogramů. Jedna z těchto nádrží se nachází před zadní nápravou a je ocelová. Dvě další jsou umístěny pod zavazadlovým prostorem a jsou vyrobeny z nového kompozitního materiálu, který spojuje maximální bezpečnost a nízkou hmotnost. S čistě plynovým pohonem ujede vůz zhruba 480 kilometrů. Po vyčerpání zásoby CNG se vůz automaticky přepne do benzinového modu a bude využívat palivo z nádrže o objemu 11,8 litru.

Škoda Octavia G-Tec 1,5 TSI je k dispozici ve výbavových stupních Active, Ambition a Style, exkluzivně v karosářské verzi combi a se sedmistupňovou převodovkou DSG. Navíc jsou pro model v rámci online-služeb k dispozici i funkce Emergency Call a Care Connect. Aplikace tak například ukazuje zbývající dojezd na CNG, benzin i celkový dojezd.Facebook

Nejčtenější

Nahoru