Kopecký vyhrál po osmé Barumku ve Zlíně

Vítězství na Barum Czech Rally Zlín je pro Jana Kopeckého a jeho spolujezdce Pavla Dreslera, kteří jedou s vozem Škoda Fabia R5, v letošní sezóně již desátým triumfem. Kromě šesti vítězství v mistrovství České republiky si Kopecký připsal také čtyři prvenství v kategorii WRC 2 mistrovství světa, kde je aktuálně v průběžném pořadí na prvním místě.

škoda na barumce

Tato posádka nebyla během posledních 22 soutěží zapsaných do mistrovství České republiky poražena, to znamená, že vyhrála každou rally, do níž s tímto vozem nastoupila od jeho homologace v dubnu 2015 na Rally Šumava Klatovy. A protože v roce 2014 tato dvojice s vozem Škoda Fabia S2000 vyhrála Rally Bohemia, znamená to nepřerušených 23 vítězství v řadě! Jan Kopecký navíc již osmkrát vyhrál na Barum Czech Rally Zlín.

Cesta za letošním vítězstvím na Barum Czech Rally Zlín nebyla pro Jana Kopeckého a jeho spolujezdce Pavla Dreslera snadná, a to nejen kvůli neustále se měnícímu počasí. Barum Czech Rally Zlín je součástí nejen mistrovství České republiky, ale je také šestým podnikem mistrovství Evropy (ERC). To znamená, že nejlepší posádky z celé Evropy doplní české soutěžící. Během noční páteční etapy v ulicích Zlína začalo pršet. Zatímco někteří jezdci se trápili, měli defekty nebo jiné potíže, mistři České republiky zajeli se svým vozem první nejrychlejší čas a okamžitě se ujali vedení.

Během noci pršelo, a tak byl povrch sobotních rychlostních zkoušek mokrý a zrádný. Kopecký však byl od rána výborně rozjetý a pokračoval tak, jak začal: zajel další nejrychlejší čas. Na následující rychlostní zkoušce jej ale postihl defekt levého předního kola, ztratil přibližně půl minuty a z prvního místa se propadl na čtvrté. Minulý týden jej stejná smůla potkala na Německé rallye, kde ale aktuálně vedoucího muže kategorie WRC 2 nepřipravila o vítězství. Na páté rychlostní zkoušce s osychajícím povrchem zvolil vhodné pneumatiky a po zajetí fantastického nejrychlejšího času se posunul na druhé místo. Před poledním servisem v Otrokovicích byl Kopecký jen 7,4 sekundy za vedoucím Alexeyem Lukyanukem s vozem Ford.

Odpolední část soutěže znamenala opakování čtyř dopoledních měřených úseků. Opět bylo nepředvídatelné počasí s deštěm a osychajícím povrchem nejdelší rychlostní zkoušky před koncem dne a servisem. Během šesté rychlostní zkoušky ale Kopeckého stíhací jízdu opět zpomalily defekty. Tentokrát byly poškozené obě pneumatiky na levé straně jeho vozu. Časová ztráta byla tentokrát přibližně 15 sekund, což znamenalo posun z druhého na třetí místo. I tak ale Kopecký na zbývajících dvou sobotních rychlostních zkouškách zajel nejrychlejší časy. Opět se vrátil na druhé místo za Lukyanuka, na nějž ztrácel 16,8 sekundy.

V neděli vytrvale pršelo. Zásluhou bezchybné jízdy s rozumnou dávkou rizika a chytrou volbou pneumatik se nakonec Kopecký před deseti tisíci českými diváky dostal před Lukyanuka a dojel si pro zasloužené vítězství. Ve Zlíně, kde končila rallye, nakonec bylo v první desítce hned sedm posádek jedoucích s vozy Škoda, nechyběl mezi nimi ani Fabian Kreim startující v německém týmu. Teprve 25letý německý jezdec skončil na šesté pozici, důležitější ale je, že se svým vozem dojel v kategorii U28 mistrovství Evropy na druhém místě za Nikolayem Gryazinem. Po čtyřech vítězstvích ze šesti kol Kreim kategorii U28 v rámci mistrovství Evropy vede.

Celkové výsledky Barum Czech Rally Zlín (MČR)

1. Kopecký/Dresler (CZ/CZ), Škoda Fabia R5, 2:07.47,2 h

2. Lukyanuk/Arnautov (RUS/RUS), Ford Fiesta R5, +7,5 s

3. Sordo/del Barrio (E/E), Hyundai R5, +53,6 s

4. Jakeš/Machu (CZ/CZ), Škoda Fabia R5, +53,9 min

5. Gryazin/Fedorov (LVA/RUS), Škoda Fabia R5, +1.13,2 min

6. Kreim/Christian (D/D), Škoda Fabia R5, +1.58,2 min

 

Kalendář Mistrovství České republiky v rally 2018

Kowax Valašská Rally ValMez 23.–25. 3. 2018

Rallye Šumava Klatovy 20.–21. 4. 2018

Rallye Český Krumlov 18.–19. 5. 2018

Agrotec Rally Hustopeče 15.–16. 6. 2018

Rally Bohemia Mladá Boleslav 30. 6.–1. 7. 2018

Barum Czech Rally Zlín 24.–26. 8. 2018

SVK Rally Příbram 5.–7. 10. 2018Facebook

Nejčtenější

Nahoru