Audi Q8 odhaluje svoji tvář

Audi Q8 kombinuje eleganci čtyřdveřového luxusního kupé a praktickou mnohostrannost velkého SUV. Automobil bude uveden na evropský trh ve třetím čtvrtletí 2018.

Audi Q8.3 

Vůz vyzařuje sportovní dynamiku a prestižní charakter. S vnější délkou 4,99 metru, šířkou 2,00 metru a výškou 1,71 metru je SUV ve stylu kupé širší, kratší a nižší než sesterský model Q7. Díky rozvoru téměř 3,00 metru nabízí vnitřní prostor, který překonává přímé konkurenty ve většině důležitých rozměrů, jako je například délka interiéru nebo výška stropu nad sedákem. Třímístná zadní řada sedadel může být na přání podélně posuvná. Sklopením opěradel zadních sedadel vzroste objem zavazadlového prostoru pod elektricky ovládaným zadním víkem až na 1755 litrů.

Působivá maska chladiče Singleframe v osmiúhelníkovém designu stojí vzpřímeně a zdůrazňuje v kombinaci s dopředu protaženým spoilerem a velkými, výrazně tvarovanými otvory pro přívod vzduchu sebevědomé vzezření. Klesající linie střechy přechází do šikmo skloněných střešních sloupků D, které se opírají o široké kontury blatníků ve stylu quattro nad podběhy pro velká kola s průměrem ráfku až 22 palců. Mnoho detailů designu připomíná první model Audi quattro.

Vozovka je sériově osvětlována světlomety LED, které mohou na přání disponovat technikou HD Matrix LED. V tomto případě má trojrozměrně zvýrazněné, nezaměnitelné uspořádání světel pro denní svícení digitální charakter, stejně jako koncová světla. Zadní světlomety jsou vzájemně propojeny světelným pásem, jehož podkladem je černá plocha, stejně jako u prvního modelu Audi quattro.

Čistě mechanicky pracující mezinápravový diferenciál přenáší hnací sílu za obvyklých okolností na přední a zadní nápravu v poměru 40:60 %. V případě potřeby je většina hnací síly přidělována nápravě s lepší trakcí. V kombinaci se světlou výškou až 254 milimetrů, krátkými převisy a asistentem pro sjíždění strmých svahů může Audi Q8 pokračovat v jízdě i tam, kde zpevněné silnice končí. Sériová výbava zahrnuje podvozek s elektronicky řízenými tlumiči. Na přání dodává Audi adaptivní vzduchové odpružení s elektronicky řízenými tlumiči, a to buď v komfortně orientovaném, nebo sportovním nastavení. Světlá výška karoserie se v závislosti na jízdní situaci a přání řidiče mění až o 90 milimetrů.

Kromě sériově dodávaného progresivního řízení, jehož strmost se zvětšuje s rostoucím úhlem otočení volantu, nabízí Audi na přání řízení všech kol. Tento systém natáčí zadní kola až o 5 stupňů – v nízkých rychlostech v opačném směru než přední kola, aby se zvýšila agilita, ve vysokých rychlostech ve stejném směru, čímž je podpořena stabilita.

Audi Q8.2

Všechny nabízené varianty pohonu jsou mimořádně hospodárné díky nové technice částečně hybridního pohonu MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle). Dva důležité technické moduly, lithium-iontový akumulátor a řemenem poháněný generátor s funkcí spouštěče BAS (Belt Alternator Starter), jsou integrovány do hlavní elektrické sítě s napětím 48 V. Při zpomalování dokáže BAS uskutečňovat rekuperaci kinetické energie s výkonem až 12 kW, a nabíjet tak akumulátory. Technika MHEV umožňuje využívat dlouhé fáze jízdy setrvačností s deaktivovaným motorem a funkci start-stop, jejíž činnost začíná již při 22 km/h.

Ústředním prvkem interiéru je horní displej MMI touch response. Díky svému vzhledu ve stylu černého panelu je ve vypnutém stavu téměř neviditelně integrován do velké černé plochy. Všechny prvky jsou vzájemně logicky uspořádány – od nízkého pásu výdechů ventilační soustavy až po širokou konzolu na středovém tunelu, která nese páku voliče převodovky tiptronic. Na přání dodávané osvětlení kontur zvýrazňuje za tmy stylistické linie v interiéru a zajišťuje podsvícení trojrozměrného, laserem vyrytého loga quattro nad odkládací schránkou před sedadlem spolujezdce vpředu. Luxusní atmosféru na přání doplňují sedadla s individuálně nastavitelnými bočními polštáři, masážní funkcí a odvětráváním, čtyřzónová automatická klimatizace a paket Air Quality s parfémováním vzduchu a ionizátorem.

Audi Q8_

V konceptu ovládání MMI touch response modelu Audi Q8 lze téměř veškeré funkce ovládat prostřednictvím dvou velkých displejů. Horní displej s úhlopříčkou 10,1 palce slouží k ovládání informačního, zábavního a navigačního systému. Na 8,6“ displeji, který je pod ním, ovládá řidič klimatizaci, komfortní funkce a zadávání textu.

Ovládání je rychlé a bezpečné. Pokud prst aktivuje určitou funkci, potvrdí tento krok citelné a slyšitelné kliknutí. Audi Q8 zvládá také roli inteligentního partnera pro rozhovor díky hlasovému ovládání hovorovou řečí. Řidič může své požadavky libovolně formulovat. Hlasové ovládání rozumí například větě „mám hlad“ a po jejím vyslovení nabídne výběr restaurací v blízkém okolí.

Informace jsou zobrazovány na zcela digitálním panelu přístrojů Audi virtual cockpit. Jeho displej s vysokým rozlišením má úhlopříčku 12,3 palce a řidič může na multifunkčním volantu přepínat mezi dvěma zobrazeními. Jako výbava na přání bude následovat verze Plus s třetím režimem zobrazování v mimořádně sportovním stylu. Doplňkový průhledový displej promítá důležité informace na čelní okno, mimo jiné i detailní mapu křižovatky pro navigaci.

Na českém trhu bude Audi Q8 je sériově vybaveno vrcholným informačním a zábavním systémem MMI Navigation plus. Navigační systém rozpoznává preference řidiče na základě dříve projížděných tras, a může mu tak předkládat inteligentní návrhy cílů. Do individuálních uživatelských profilů lze uložit až 400 upřednostňovaných parametrů pro několik řidičů. Prostřednictvím aplikace myAudi App si může řidič navíc přenášet speciální cíle do navigačního systému, přehrávat hudbu nebo importovat do MMI kalendář z chytrého telefonu.

Mezi nabízené asistenční systémy patří adaptivní asistent řízení, asistent pro hospodárnou jízdu, asistent pro průjezd křižovatkou, asistent pro změnu jízdního pruhu, asistent pro upozornění na obrubník a prostorový kamerový systém. Na vrcholu nabídky stojí remote garage pilot, který bude následovat na začátku roku 2019. Tento asistent dokáže zajet s SUV do garáže a zase z ní vyjet za současného dohledu řidiče, který nejprve vystoupí a aktivuje proces pomocí aplikace myAudi App na chytrém telefonu. Podobný komfort nabízí funkce (remote) parking pilot.Facebook

Nejčtenější

Nahoru