Jste připraveni na zimu? A Váš vůz?

Příprava vozidla na zimu neznamená pouze přezutí na zimní pneumatiky, ale také péči o důležité komponenty, jako karoserii nebo podvozek. Pokud se péče podcení, auto zbytečně trpí vlivem nepříznivého a chladného počasí. Mimo doporučenou pravidelnou péči o vozidlo pomůže i nákup přípravků, které zimní provoz usnadní.

Pece_o_lak_auta_Auto_Kelly_02

1) Umýt a navoskovat
Zvýšená vlhkost během zimního období nahrává korozi. Té se dá efektivně bránit nanesením ochranného vosku na karoserii. Nejdříve je ale nutné vůz důkladně umýt a odstranit nečistoty. Před voskováním byste také měli opravit velké škrábance, které ani vosk nezacelí.

Na výběr je varianta domácího ošetření či profesionálního postřiku. Kvalita vosku se odvíjí zejména od ceny. Domácí autokosmetiku pořídíte už od 300 korun, práce profesionála vyjde od 1000 korun výše.

2) Antikorozní postřik podvozku
Podvozek trpí více než lakované části karoserie. V zimních měsících podporuje korozi zejména silniční sůl. To platí  i u modelů dva až tři roky starých.

3) Základem bezpečnosti je dobrá viditelnost
O dobrou viditelnost se musejí postarat nejen samotné světlomety, ale i čelní sklo a stěrače. Nechat si seřídit světlomety je úprava na pár minut a bude vás to stát přibližně 200 korun. Zajistíte tak, že světla nebudou nikoho nepříjemně oslňovat a vy budete mít správně nasvícenou silnici. Od věci není ani výměna žárovek za ty s vyšší svítivostí.

Zvláštní pozornost si zaslouží také stěrače, které musí být během zimy v plné kondici. Pokud vykazují znatelnější známky opotřebení, rychle je vyměňte. Při nákupu nových stěračů se zaměřte na jejich správné rozměry a typ. Ideální je v prodejně nebo na e-shopu zadat konkrétní typ vozu. Na výběr pak dostanete z různých variant stěračů přímo pro vaše auto. Stěrače pak můžete kupovat buď samostatně  nebo v kompletním setu. V prodeji jsou také stěrače se sadou adaptérů, které zajistí kompatibilitu s většinou aut na našich silnicích. Pokud máte specifické zakřivení skla, vybírejte stěrače hybridní.

4) Doplňte kapaliny

Často se zapomíná dolévat směs do ostřikovačů, která je zvláště v zimním období důležitá. Zimní směsi vybírejte mrazuvzdorné, dejte si přitom pozor na různé hranice odolnosti proti mrazu. Některé vydrží mráz až do -80 stupňů, jiné pouze -5 stupňů. Ty však zase kombinují přidané hodnoty letních a zimních směsí – obsahují účinnou látku pro lepší odstranění hmyzu, který je v teplejších dnech ještě přítomný, ale zároveň nezmrznou v ostřikovačích, pokud například k ránu teplota klesne pod bod mrazu.

Po létě zkontrolujte i chladicí kapalinu, která kvůli vysokým letním teplotám přirozeně ubývá. Právě teď by se měla doplnit případně vyměnit za novou s výdrží -30°C. Stará kapalina může při mrazech zamrzat a poškodit motor i s chladičem.

5) Brzdy a brzdová kapalina

Dalším důležitým komponentem jsou brzdy, jejichž význam se v zimním období násobí, proto zkontrolujte nejen jejich fungování, ale i hladinu brzdové kapaliny. Její kvalitu bohužel nezjistíte, ale obecně platí, že by neměla být starší než tři roky.

6) Zkontrolujte autobaterii
Ověřte si, že je nabitá a nemá zanesené kontakty. Autobaterie v zimě nízkými teplotami trpí. Pokud je vybitá, dokáže zamrznout už při několika málo stupních pod nulou (hrozí i její roztržení). Naopak, pokud je baterie nabitá, nevadí jí ani mrazy několik desítek stupňů pod nulou. Pokud však máte v zimě častější starty, nebo jezdíte kratší trasy, baterie se nestíhá dobít na  plnou kapacitu. Nejjednodušší orientační test stavu baterie je možný prostým změřením klidového napětí baterie. (Ideální je provést měření 24 hodin po jízdě). Pokud je naměřené napětí nižší než 12,5 V, je nutné autobaterii dobít. Tento údaj neplatí pro vozidla se systémem START-STOP. Jestliže u nich chcete zjistit stav baterie, je nutné navštívit odborný servis.

7) Těsnění

Nezapomeňte ošetřit gumové těsnění dveří speciálními tyčinkami, které zabrání přimrznutí dveří a dodá jim potřebnou pružnost.

A na závěr – rukavice, škrabka, smetáček a rozmrazovací sprej předejdou zničeným kreditkám ve zmrzlých prstech a ušetří drahocenný čas i nervy. Řidiči ocení také gumové autokoberce. S sebou domů si nezapomeňte vzít jedinou věc – rozmrazovač zámků a těsnění, za který budete v mrazech vděční. To platí zejména pro ty, kteří neodemykají dálkovým ovládáním.

 Facebook

Nejčtenější

Nahoru